:

Proč byla Marie Antoinetta popravena?

Valerie Bruen
Valerie Bruen
2025-05-08 08:48:43
Count answers: 1
Během ní se pak role obrátily. Spolu s rodinou se stala vězeňkyní lidu, a lid také rozhodl o její popravě. Nenávist Francouzů k původem Rakušance Marii Antoinettě byla však nakonec tak velká, že se o ní dodnes mluví jako o nejnenáviděnější ženě французských dějin. Po propuknutí Velké francouzské revoluce było jen otázkou času, kdy dojde řada i na královský pár.
Ewald Botsford
Ewald Botsford
2025-05-08 08:26:23
Count answers: 4
Marie Antoinetta byla odsouzena za velezradu a devět měsíců po popravě svého manžela, bývalého francouzského krále Ludvíka XVI., jej následovala ke gilotině i ona. Zahynula pro svůj lid, rukou svého lidu. Stala se vlastně obětním beránkem revoluce, a přestože byla pro obětí své země a svých lidí, svůj klid neztratila ani v nejtěžších hodinách před popravou.
Paris Schulist
Paris Schulist
2025-05-08 08:14:54
Count answers: 4
Marie Antoinetta byla popravena gilotinou za velezradu 16. října 1793. Její manžel byl popraven devět měsíců před ní. V roce 1777 přijala Marie Antoinetta delší návštěvu svého bratra císaře Josefa II. Jedním z důsledků tohoto pobytu bylo, že manželství bylo konečně uzavřeno. Podle některých životopisců měl Ludvík trpět zúžením předkožky, které bylo nyní chirurgicky napraveno. Dlouholetá bezdětnost manželů vyvolala pochybnosti, zda manželství vůbec bylo uzavřeno, a přerostla ve státní záležitost. Po vypuknutí Francouzské revoluce se pokus o útěk nezdařil.
Hellen Kerluke
Hellen Kerluke
2025-05-08 06:49:04
Count answers: 1
Poprava Marie Antoinetty se odehrála menggunakan gilotiny dne 16. října 1793 ve 12.15 v Paříži na Place de la Révolution poté, co v půl páté ráno revoluční tribunál vynesl nad francouzskou královnou po dvoudenním procesu rozsudek trestu smrti. Ve středu 16. října 1793 v 10 hodin dopoledne vstoupili čtyři soudci a úředník revolučního tribunálu do cely v Conciergerie, kde byla vězněna Marie-Antoinetta. Podruhé jí přečetli rozsudek, po přečtení jí kat Henri Sanson svázal ruce za zády. Marie Antoinetta opustila Conciergerie doprovázená katem a byla odvedena na nádvoří Mai, kde na ni čekal vozík. Byla to dřevěná deska umístěná na nápravách tažená dvěma koňmi plemene percheron. S rukama svázanýma za zády Marie Antoinetta vylezla na vozík s pomocí Henryho Sansona. Otec Girard, duchovní správce nemocnice sv. Landerika a občanský duchovní jmenovaný revolučním tribunálem, ji doprovázel jako zpovědník. Na rozdíl od Ludvíka XVI. neměla Marie Antoinetta možnost výběru kněze, a proto odmítla jeho služby. Kat se postavil na vozík za královnou, která seděla. Z nádvoří jel vozík pomalu ulicemi, které lemovalo 30 000 vojáků. U vjezdu na Rue Saint-Honoré byly slyšet výkřiky nenávisti a vozík na chvíli zastavil. Kolem poledne se kára objevila na náměstí Place de la Révolution (dnešní Place de la Concorde). Marie Antoinette sestoupila bez pomoci se svázanýma rukama. Vystoupala po žebříku na lešení, opět bez pomoci, a ztratila jednu ze svých bot (která je nyní součástí sbírek Musée des Beaux-Arts v Caen). S druhou botou vystoupila na popraviště a její údajná poslední slova zněla: „Monsieur, je vous demande pardon, je ne l'ai pas fait exprès“ („Pane, omlouvám se, neudělala jsem to schválně.“) Neobrátila se proslovem k lidu jako Ludvík XVI. o devět měsíců dříve. Spolupracovala při přivazování k desce. Ostří gilotiny spadlo čtvrt hodiny po poledni. Henri Sanson vzal hlavu Marie Antoinetty a ukázal ji jásajícímu davu, který skandoval: „Vive la République!“ „Vive la Liberté!“ (Ať žije Republika! Ať žije svoboda!)