Proč máme ve znaku dvouocasého lva?

Bernadine Conroy
2025-06-24 08:00:41
Count answers: 1
Populární verze výkladu sice vysvětluje dva ocasy českého heraldického zvířete jako symbol spojení dvou zemí, kterým Přemyslovci vládli v době, kdy získali lva do svého znaku – tedy spojení Čech a Moravy.
Heraldika však dvouocasost našeho lva zdůvodňuje trochu jinak: lev ve státním znaku České republiky má dva ocasy proto, že je to lev.
Tedy je to samec lva a není to lvice!
Obecně v heraldice platí pravidlo o tom, že se pohlaví u erbovních zvířat rozeznává tak, že pokud má zvíře nějaký nepárový orgán zdvojený (nejčastěji hlavu nebo ocas) je to samec.

Tyree Dickens
2025-06-14 14:22:38
Count answers: 2
Je to báje o knížeti Bruncvíkovi, jehož příběh sepsal i Alois Jirásek.
Podle legendy zachránil život lvu, kterého chtěl zabít drak.
Lev s ním pak věrně putoval po světě.
A po návratu vymaloval lva i do svého erbu.
Historici dodnes diskutují o tom, proč to tak je.
Dalimil ve své kronice v roce 1158 píše, že stříbrného lva na rudém poli získal do erbu český kníže Vladislav II.
A to od Fridricha Barbarossy za pomoc při dobývání Milána.

Libby Parisian
2025-06-14 12:36:18
Count answers: 4
Lev je s Čechy spojován asi od poloviny 12. století.
Kníže Vladislav II. se tehdy účastnil tažení proti městům v Lombardii a za statečnost při obléhání Milána mu císař udělil královský titul a propůjčil erb se stříbrným jednoocasým lvem se zlatou zbrojí v červeném poli.
Český lev má ale ocasy dva.
Ten druhý dělá ze lva neobyčejné nadpřirozené zvíře a zvyšuje jeho vážnost a prestiž.
Přidělen byl nejspíš králi Přemyslu Otakaru I. za vojenskou pomoc Otovi IV. v boji proti Sasům.
Syn Václava I., Přemysl Otakar II., se stal dědicem trůnu a moravským markrabětem a druhý lví ocas údajně symbolizoval spoluvládu otce a syna.
Další teorie mluví o tom, že dva propletené ocasy by mohly vyjadřovat spojení dvou ústředních zemí Čech a Moravy a značit jejich rovnocennost.
Těžko říci, jaká teorie je opravdu tou pravou.
Historici o tom stále diskutují.

Nathen Kuhlman
2025-06-14 12:12:22
Count answers: 3
Kronikář Dalimil píše, že lva polepšil o druhý ocas beze změny tinktury Přemyslu Otakarovi I. římský král Ota IV. za pomoc při potlačování saského povstání. Mnozí historici se domnívají, že tento symbol používal jako spoluvládce svého otce, krále Václava I. a druhý ocas symbolizoval právě Přemyslovo spoluvládcovství. Lev jako heraldické znamení byl mezi Přemyslovci poprvé použit roku 1213, kdy je doložen na pečeti moravského markraběte Vladislava Jindřicha. Jsou náznaky, že již šlo o dvouocasého lva, ale protože otisk pečeti je nebarevný, nelze dokázat, že šlo o téhož lva, který se později stal symbolem českého krále a Čech. První nepochybný doklad existence stříbrného dvouocasého lva v červeném poli tak pochází až z roku 1247, kdy jej jako své erbovní znamení přijal z titulu markraběte moravského Přemysl Otakar II.

Okey Reichert
2025-06-14 11:07:44
Count answers: 2
Na kolika nohách stojí náš lev. Už jsme poznali, že náš lev je v bojovém postavení, na rozdíl o jiných pozic, v kterých může také být zobrazován. Postavení “ve skoku” je takové, že lev je vzpřímen, stojí jen na levé zadní noze, pravá zadní noha je zvednuta a přední tlapy jsou bojovně rozevřeny. Víte, jak ho ta levá noha musí bolet, když na ní stojí už tisíc let.

Luigi Gaylord
2025-06-14 10:32:03
Count answers: 4
Tehdy se syn krále Václava I., Přemysl Otakar II, stal moravským markrabětem a druhý lví ocas údajně symbolizoval spoluvládcovství otce a syna. Další teorie mluví o tom, že dva propletené ocasy by mohly vyjadřovat spojení dvou ústředních zemí – Čech a Moravy a značit jejich rovnocennost. Údajně se dva ocasy objevily už dříve, nezpochybnitelný záznam o tom však pochází až z poloviny 13. století.

Vernon Sawayn
2025-06-14 10:06:02
Count answers: 2
Dvouocasý lev se poprvé objevil na znaku používaném českým králem Přemyslem Otakarem II.
Podle jedné z verzí se druhý ocas objevil za vlády krále Václava I. Jednookého (1205-1253) na pečeti z roku 1247 a měl symbolizovat spoluvládu s jeho synem, Přemyslem Otakarem II.
Dvoucasý lev je nejméně od roku 1214 součástí lucemburské heraldiky.
Podíváme-li se na tento ocas podrobněji, všimneme si, že ocasy se proplétají.
To některé historiky inspirovalo k názoru, že dva ocasy symbolizují dvě ústřední země České koruny – Čechy a Moravu – a jejich vzájemné propojení.